پرونده >> عمومی >>

خبر وبژه

کد خبر: ۳۹۰۴
تاریخ انتشار:۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۸

تهران – ایرناپلاس - تروریستی خواندن سپاه پاسداران از سوی ایالات متحده آمریکا ناشی از نگاه خاص این کشور به بازیگری مانند جمهوری اسلامی ایران در منطقه خاورمیانه است.

جمهوری اسلامی ایران با وجود محدودیت‌ها و تحریم‌هایی که از سوی ایالات متحده آمریکا متحمل شده است، با تکیه بر قدرت بومی خود و با داشتن ارتباط مؤثر و سازنده با دیگر کشورهای جهان اسلام، توانسته است نقش مؤثری در حل چالش‌های منطقه‌ای داشته باشد.

طبعا زمانی که یک بازیگر خاورمیانه‌ای بتواند نقش ایالات متحده در منطقه را مفیدتر و مؤثرتر از او بازی کند، ایالات متحده که به اداره و دستکاری منطقه خاورمیانه عادت کرده است، احساس خطر می‌کند.

 

گروه‌های افراطی خاورمیانه؛ چالش آمریکایی

پس از فروپاشی امپراتوری عثمانی در پایان جنگ جهانی اول، طی توافقی میان انگلستان و فرانسه به‌عنوان دو قدرت پیروز جنگ، به نام «سایکس‌پیکو»، خاورمیانه یکپارچه زیر لوای امپراتوری را به کشورهای حال حاضر خاورمیانه تقسیم کردند؛ تقسیم‌بندی که در آن، برخی اقوام و مذاهب در خاورمیانه نادیده انگاشته ‌شدند. نتیجه این تقسیم‌بندی از بیرون، ایجاد پیوندها و گسستگی‌های مصنوعی بود و شاید همین شرایط تحمیلی، مهم‌ترین علت بحران هویت ملی در برخی کشورهای خاورمیانه و در نتیجه، عدم شکل‌گیری همگرایی مؤثر میان دولت‌های خاورمیانه است.

عدم همگرایی به آشفتگی منطقه‌ای انجامیده‌ است و از دل این آشفتگی، ناامنی بیرون آمده است. ناامنی مستمر در خاورمیانه، بهانه‌ای برای حضور همیشگی دولت‌های غربی به‌خصوص آمریکا در منطقه و دخالت در امور داخلی دولت‌های خاورمیانه شده است. در شرایط خلأ هویت‌های ملی پایدار، که نتیجه عقلانیت سازنده در ملت‌هاست، افرادی که به‌جای احساس تعلق به یک دولت- ملت، خود را متعلق به یک قبیله خاص با فرهنگ بدوی می‌دانستند، زمینه‌ساز تشکیل گروه‌های افراطی شدند؛ گروه‌هایی که از نظر فکری از اسلام سلفی و افراطی تغذیه می‌کردند و از نظر مالی، از سوی دولت ایالات متحده؛ تا در بحبوحه جنگ سرد از نفوذ کمونیسم در کشورهایشان جلوگیری کنند.

 

تروریست؛ هر موجودیتی که دوستش ندارند!

روز دوشنبه 19 فروردین، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا، طی فرمانی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را گروهی تروریستی خواند. سابقه واژه تروریسم، در روابط بین‌الملل به واقعه یازده سپتامبر سال 2001 برمی‌گردد. از روزی که هواپیماهای مسافربری تسخیرشده از سوی گروه‌های افراطی، برج‌های دوقلوی تجارت جهانی در نیویورک را ویران کرد، ایالات متحده سردمدار مبارزه با گروه‌های افراطی خاورمیانه شد؛ گروه‌هایی که کمی قبل از آن با کمک‌های مالی ایالات متحده برای مقابله با نفوذ شوروی ایجاد شده بودند، اما در ادامه به خطری برای تمدن غرب تبدیل شدند. از سال 2001، ایالات متحده به شکل مستمر به پروراندن اصطلاح تروریسم پرداخته است و از آن سلاح قدرتمندی ساخته تا به‌وسیله آن هر دولت، گروه یا موجودیتی را که برخلاف منافع این کشور عمل کند، مورد تهدید قرار دهد. تروریستی خواندن یک گروه تنها یک نامگذاری ساده نیست، بلکه تلاش برای یافتن مشروعیت حذف آن است. ایالات متحده با استفاده از همین سلاح، مشروعیت و همراهی جهانی برای راه‌اندازی دو جنگ افغانستان (2001) و عراق (2003) را به دست آورده است. در دو جنگ فوق‌الذکر اصطلاح تروریسم برای دو موجودیت کاملاً متفاوت استفاده شد. در جنگ افغانستان، دولت ایالات متحده، القاعده را به‌عنوان یک گروه تروریستی و خطرناک برای امنیت بین‌المللی معرفی کرد.

این در حالی است که در زمان وقوع جنگ تحمیلی ایران و عراق، اکثر کشورهای غربی سکوت کردند و از فروش اسلحه سود می‌جستند. اما در جریان حمله عراق به کویت و با توجه به در خطر بودن نظم سایکس‌پیکویی منطقه، احتمال بالا رفتن قیمت جهانی نفت و همین‌طور منافع سرمایه‌گذاران انگلیسی و آمریکایی در کویت، صدام حسین مورد غضب ایالات متحده قرار گرفت. این تنش در روابط دو دولت ادامه پیدا کرد تا زمانی که دولت ایالات متحده، صدام حسین را به ساخت گسترده سلاح‌های کشتار جمعی و بمب هسته‌ای متهم کرد و به بهانه مبارزه با تروریسم، به عراق حمله کرد.

در سال‌ها‌ی اخیر، گروه‌های افراطی دیگری از جمله داعش و جبهه النصره، جنگ گسترده‌ای را در عراق و سوریه، ترتیب دادند که ایالات متحده جز چند حمله هوایی، کمک چندانی در مبارزه با این گروه‌های افراطی خطرناک نکرد.  این در شرایطی است که همین کشور از ائتلاف نظامی عربستان در منطقه، و عملیات‌های هوایی گسترده‌ای که علیه حوثی‌های یمن، انجام داده است، حمایت می‌کند و به حوثی‌ها نیز که که دارای تفکرات ملی و غیر افراطی و شرایط، اهداف و عملکرد کاملاً متفاوتی هستند، عنوان تروریست می‌دهد. در اقدامی تازه هم، لایحه پیشنهادی کنگره مبنی بر ممنوعیت دخالت ایالات متحده در عملیات‌های نظامی ائتلاف عربستان در یمن را وتو می‌کند.

کلیت اقدامات ضد تروریستی دولت آمریکا نشان می‌دهد ایالات متحده واژه تروریست را بر هر گروه و موجودیتی که خلاف منافع آن کشور عمل کند، اطلاق می‌کند تا موجودیت‌ها‌ی خاورمیانه‌ای را یا از عقلانیت دور کند یا غیرعقلانی جلوه دهد و همزمان مشروعیت بازی کردن با آن‌ها و در زمان لزوم حذف آن‌ها را پیدا کند.

 

جمهوری اسلامی ایران، مبدع راه‌حل‌هایی از دل منطقه

با پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1357 به رهبری امام خمینی(ره)، جمهوری اسلامی ایران با شعار نه شرقی نه غربی، نشانگر ظهور نظامی مستقل از دولت‌های خارجی، به‌خصوص دولت‌های خارج از منطقه بود. این استقلال در نگاه متفاوت جمهوری اسلامی، به تفاوت‌های قومی و مذهبی در منطقه خاورمیانه و همین‌طور ماهیت گروه‌های فراملی منطقه نیز دیده می‌شود. جمهوری اسلامی ایران با دید صلح‌طلبانه و سازنده به کنش در مورد چالش‌های منطقه‌ای می‌پردازد و مهم‌ترین نمود این نگاه در جنگ داخلی سوریه بود؛ زمانی که با مساعدت جمهوری اسلامی ایران، ایرانی، عرب و کرد و همین شیعه و سنی در کنار هم، مقابل داعش ایستادند و با کمک به حفظ دولت قانونی سوریه، از شیوع داعش در دیگر بخشهای منطقه و همین‌طور کل جهان جلوگیری کرد. اوج نگاه وحدت بخش سپاه را می‌توان در سخنان سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی زمینی سپاه قدس دید که قطعه‌ای از وصیت‌نامه شهید «حاج علی محمدی‌پور» را ذکر می‌کند: «ای برادر عرب که تو به دنبال من می‌گردی و من به دنبال تو، قسم به خدا اگر شهیدم کنی، شفاعتت می‌کنم.»

 حضور نهادی مانند سپاه، به‌عنوان نیروی نظامی قدرتمند جمهوری اسلامی ایران در منطقه خاورمیانه که همواره در راستای حمایت از شهروندان غیرنظامی منطقه، چه در لفظ و چه عمل حاضر بوده است و در این راه کاملاً مستقل و متفاوت از ایالات متحده عمل می‌کند، زنگ خطری برای ایالات متحده است. وجود چنین نهاد قدرتمند و بانفوذی در خاورمیانه که با استفاده از امکانات بومی منطقه، مستقلاً به حل چالش‌های منطقه‌ای می‌پردازد، به‌تدریج بهانه‌های حضور در منطقه را از دول غربی، به‌خصوص ایالات متحده می‌گیرد و از همه مهم‌تر، سیاست‌های رژیم صهیونیستی را با خطرات جدی، روبه‌رو می‌سازد. در این شرایط، جمهوری اسلامی ایران، با ترویج الگوی خاورمیانه تازه که نه‌تنها خود، امنیت خود را تأمین کند، بلکه با استفاده از امکانات بومی تجمیع شده به رشد و توسعه همه‌جانبه دست یابد و یک منطقه قدرتمند با ایدئولوژی اسلامی، که رقیب قدرتمند ایدئولوژی غربی است را ایجاد کند، نه‌تنها منافع کشورهای غربی که سیطره آن‌ها بر نظام بین‌الملل را تهدید می‌کند.

 

نوک حمله سلاح تبلیغاتی آمریکا، به سمت سپاه

با این تفاسیر شاید دشمنی ایالات متحده آمریکا با نهاد سپاه پاسداران که بازوی اعمال قدرت جمهوری اسلامی ایران است، اجتناب‌ناپذیر باشد. اما تعلق گرفتن عنوان تروریسم به نهادی مانند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سوی ایالات متحده آمریکا، نشانگر نوع نگاه دولتمردان آمریکایی به تروریسم و نحوه استفاده از این واژه است که ایالات متحده قصد دارد برساخت خاصی از آن را در ذهن افکار عمومی جهانی بگنجاند. دولتمردان آمریکا با آگاهی از پتانسیل رقیبی چون سپاه پاسداران در منطقه و امکان جهانی شدن ایدئولوژی انقلاب اسلامی، تلاش می‌کنند با برساخت ذهنی تروریسم که از سال2001 ، به ساخت آن در ذهن افکار عمومی جهانی پرداخته‌اند، نام سپاه را با کشتار و وحشی‌گری و افراط‌گرایی تروریسم، همراه کنند و حقیقت و کارکردهای آشکار و پنهان سپاه پاسداران را از ذهن افکار عمومی جهانی دور نگاه دارند و هدف نهایی از این اقدام، وادار کردن جمهوری اسلامی به اقدامات غیرعقلانی و هیجانی و به‌نوعی، ضعیف کردن آن به دست خود آن است.

 

گزارش از هدی دلجو

 

 

ارسال نظر
* captcha:
آخرین اخبار ادامه...
ترامپ هدیه‌ بزرگی به تمام جریان‌های اسلامی غرب آسیا بوده‌ است
بررسی تحولات منطقه در گفت‌وگو با سیاوش فلاح‌پور

ترامپ هدیه‌ بزرگی به تمام جریان‌های اسلامی غرب آسیا بوده‌ است

برگ برنده ایران چیست؟
ارزیابی تحولات اخیر منطقه در گفت‌وگو با داود حشمتی

برگ برنده ایران چیست؟