فرهنگی >> عمومی >>

خبر وبژه

کد خبر: ۴۲۳۹
تاریخ انتشار:۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۵

تهران- ایرناپلاس- اوایل همین ماه بود که آخرین قسمت از فصل دوم سریال «ممنوعه» در شبکه خانگی توزیع شد. اثری که قسمت پایانی‌اش نتوانست جلوی حواشی‌های دوباره را بگیرد و کارگردان این مجموعه مدعی سانسور ۳۰۰ دقیقه‌ای این اثر شد.

به جرأت می‌توان گفت سریال «ممنوعه» یکی از پرحاشیه‌ترین سریال‌های شبکه نمایش خانگی است. این مجموعه را که امیر پورکیان و علی‌اکبر نجفی، کارگردانی و تهیه‌کنندگی کرده‌اند، توزیعش از اوایل شهریور سال گذشته آغاز شد. «ممنوعه» با برچسب «۱۶+» منتشر شد و همین حساسیت‌هایی را ایجاد کرد و چه‌بسا باعث فروش بیشترش هم شد.

نوع زندگی و روابط شخصیت‌های قصه و نحوه زندگی‌شان نمایشی از روابط ساختارشکنانه و خارج از عرف بود. استفاده از مواد مخدر و مشروب در میان جوانان در این سریال، نوعی سرگرمی و تفریح به شمار می‌رفت. روابط آن‌ها عمدتاً با خیانت‌هایی همراه بود؛ البته این موضوع تنها مختص جوانانِ داستان نبود، بلکه در پدر و مادرهایشان هم به‌وفور دیده می‌شد.

روزی که «ممنوعه» ممنوع شد
به تصویر کشیدن مسائل خاص در این مجموعه، به‌نوعی باعث قبح‌زدایی و ترویج یک نوع سبک زندگی می‌شد که ربطی به فرهنگ ایرانی نداشت و همین باعث شد تا انتقاد‌ها به ممنوعه تمامی نداشته باشد. در این شرایط، ابراهیم داروغه‌زاده معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی در مقابل انتقاد‌ها به دفاع از این اثر پرداخت. وی با دعوت به بردباری از مردم خواست که در انتظار قسمت‌های بعدی مجموعه باشند.

اما سرانجام در روز ۲۶ شهریور ۹۷ «ممنوعه» ممنوع شد و اجازه توزیع نداشت. عباس صالحی وزیر ارشاد در باره این اتفاق چنین گفت: «بر اساس قراری که گذاشته شده، چند قسمت بعدی این مجموعه پس از تولید در اختیار وزارت ارشاد قرار می‌گیرد و مراحل بعدی به‌صورت یک‌جا طی می‌شود.» همین اتفاق هم افتاد و در بیست و یکم آبان ماه قسمت چهارم این مجموعه بعد از تقریباً دو ماه وقفه توزیع شد.

ادعای حذف 300 دقیقه‌ای و حواشی دوباره
نهم اردیبهشت ۹۸، قسمت پایانی فصل دوم این مجموعه توزیع شد، ولی باز هم نتوانست مُهر پایانی بر حواشی این اثر باشد. امیر پورکیان، کارگردان این اثر نمایش خانگی در صفحه مجازی خود چنین اعلام کرد:

«300 دقیقه از مجموعه «ممنوعه» سانسور شد، هر قسمت هفت تا ده دقیقه سانسور شد و منِ کارگردان هیچ‌وقت آنچه گذشت و آنچه خواهید دید نمی‌سازم! برخی بخش‌ها نه مشکل فیلم‌برداری داشت نه صدابرداری، بلکه جا‌هایی بازیگر دیالوگ دیگری گفته بود و ما را مجبور به دوبله و گذاشتن حرف دیگری کردند. در تصویر نیز مجبور شدیم برای حذف بازیگر قاب را تغییر دهیم!

وی در ادامه گفت: سرنوشت کاراکتر‌ها عوض شد و در حق خیلی از کاراکتر‌ها و رابطه آن‌ها جفا شد، وقتی سرنوشت هر کدام از نقش‌ها را تغییر می‌دهند چه انتظاری می‌توان داشت؟! قصد داشتم ادامه «ممنوعه» را هم بسازم، اما با این وضعی که پیش آمد به خودم اجازه نمی‌دهم به شعور مخاطب توهین کنم.»

آیا سانسور 300 دقیقه‌ای واقعیت دارد؟
سانسور 300 دقیقه‌ای از یک مجموعه‌ای که از وزارت ارشاد مجوز گرفته و قاعدتاً مورد نظارت شورای نظارت هم بوده، تا حدودی عجیب و شائبه‌برانگیز است. حذف هفت تا 10 دقیقه در هر قسمت اتفاقی عجیب است که پورکیان قاطعانه از این اتفاق صحبت می‌کند. سؤالی که اینجا مطرح می‌شود این است با وجود اینکه هر کارگردانی از خط قرمز‌های سریال‌سازی آگاهی دارد، چرا باید چنین سکانس‌هایی فیلمبرداری شود که بعد‌ها از پخش آن جلوگیری شود؟ چرا باید بعد از اتمام این سریال این مسائل مطرح شود؟ اصلاً چنین ادعایی توسط کارگردان تا چه اندازه معقول است و صحت دارد؟

تکذیب یک ادعا
اما، یک منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود درباره صحت و سقم ادعای کارگردان «ممنوعه» به خبرنگار ایرناپلاس گفت: این ادعا را تکذیب می‌کنم و حذف 300 دقیقه‌ای اصلاً صحت ندارد. این‌ها دوست دارند به این حاشیه‌ها بپردازند و می‌خواهند به این شکل یک برند را زنده نگه دارند.

 

گزارش از هنگامه ملکی

ارسال نظر
* captcha:
آخرین اخبار ادامه...
انگیزه‌های مختلف ساختن فیلم در خارج از کشور
کارگردان «سامورایی در برلین» مطرح کرد:

انگیزه‌های مختلف ساختن فیلم در خارج از کشور

مجازات سنتی روزه‌خواری، امروز بازدارندگی ندارد
حجت‌الاسلام علی شفیعی، پژوهشگر فقه:

مجازات سنتی روزه‌خواری، امروز بازدارندگی ندارد

دفتر رئیس‌جمهوری نتیجه درخواست‌ها را اعلام کند
شهرام گیل‌آبادی درباره دیدار اهالی فرهنگ و هنر با روحانی گفت:

دفتر رئیس‌جمهوری نتیجه درخواست‌ها را اعلام کند

چه کسانی به دنبال لغو مجوز کتاب های پر فروش هستند؟
انسان خردمند و انسان خداگونه لغو مجوز نشده‌اند

چه کسانی به دنبال لغو مجوز کتاب های پر فروش هستند؟